Rita Stankevičiūtė

Gimė: 1984 m. Marijampolėje.

  

Studijos:

2001-2002 m. Vilniaus Dailės Akademija, foto-video kursai
2003-2006 m. Vilniaus Statybos ir dizaino kolegija
2019-2021 m. Vilniaus Dailės Akademija, magistro studijos. Media Art

 

Darbas:

nuo 2006 m. Spaudos fotografų klubo narė
nuo 2007 m. Lietuvos žurnalistų sąjungos narė
2005-2006 m. fotografė, vaizdo naujienų agentūra „INNA“
2006-2007 m. fotografė, žurnalas „Klubas“
2007-2016 m. fotografė, „Lietuvos Žinios“
2017-2019 m. reklamos vadyba, „UAB Poliruotas Betonas“
2019-2021 m. freelanceris

 

Grupinės parodos:

2009 – 2012 m. Vilniaus fotografijos ratas festivalis „Vilnius Photo Circle“.
2008 – 2016 m. Lietuvos spaudos fotografija
2014 m. Londone „Save Zin Vol. 4“ meniniame leidinyje buvo publikuoti fotografijos kūriniai.
2015 m. Lietuvos spaudos fotografijos konkurse „Portretas“ nugalėtoja.
2018 m. Uždaros teritorijos: πR dimensija. Fotografijų paroda.

2018 m. Uždaros teritorijos: πR dimensija. Fotografijų paroda. „Galera“, Vilnius
2018 m. Uždaros teritorijos: πR dimensija. Fotografijos paroda, „Agila“, Neringa
2021 m. O ką, jeigu? / What If? , Vilniaus fotografijos galerija
2021 m. Planas yra viskas – planas yra niekas, VDA parodų salės Titanikas
2021 m. Projektų vakaras NAUJOS RIBOS / NEW BORDERS finalistai. Tarptautinis fotografų simpoziumas. Nida

 

Personalinės parodos:

2009  Personalines parodos „V.Y.R.A.Y.“, Loft 161, Vilnius.
2009  Personalines parodos „V.Y.R.A.Y.“, Galerija „Kulturpolis“, Klaipeda.
2010  Personalines parodos „V.Y.R.A.Y.“, Kultūros centras, Marijampolė.
2011  Personalines parodos Esu toks koks esu Užupio galerija „Galera“, Vilnius.
2017  Personalines parodos   „AQUEOUS“ Dailininkų sąjungos galerija, Vilnius.
2018  Personalines parodos   „AQUEOUS“   KKKC Parodų rūmuose, Klaipėda.
2018  Personalines parodos   „AQUEOUS“   J. Miltinio dramos teatre, Panevėžys.
2019  Personalines parodos   „AQUEOUS“   Šiaulių dailės galerija , Šiauliai.
2019  Personalines parodos   „AQUEOUS“   Gallery of Contemporary Art, Minskas.

 

"V.Y.R.A.J."

"Lofte 161" R.Stankevičiūtė surengė savo pirmąją parodą. Ekspozicijoje - 10 darbų, truputis spalvos ir daug vandens. Darbuose atsiskleidžia "vyriškoji" jos nugyvento laiko tema. "Nuo mažumės mane supo vyrai - berniukai, paaugliai, vaikinai. Žaidžiau ne su lėlėmis, o su mašinėlėmis". Juodai balti, mažiausi savo formatu, toliau didesni – vyrai vandenyje. O paskui ir po vandeniu. Čia atsiranda spalva. Personažų portretuose pagautas psichologiškai svarbus akių blykstelėjimas, kuris aktyviai komunikuoja su žiūrovu. Pora didesnio formato fotografijų, kurių graffiti margintam fone, tarsi besvoriai šešėliai, vyrai ore. Visumoje – jaučiamas vyksmas, gyvenimo tempas su jaunatviška energija. Parodos kuratorė Egle Rakauskaitė atrinko jaunos fotografės būseną tiksliausiai atskleidžiančius darbus.

 

„AQUEOUS“

Šio išskirtinio projekto tikslas – unikali žinomų Lietuvos plaukimo čempionų povandeninių fotografijų paroda. Lietuvai atstovaujantys plaukikai puikiai pasirodo olimpiadų, čempionatų, kitų tarptautinių varžybų metu, todėl kasdienis visuomenės susidomėjimas plaukimo sportu ir jo atstovais nuolatos didėja. Fotografijomis atskleidžiamas žmogaus ir vandens santykis, jos turi išliekamąją vertę: per vaizdus rodoma mūsų krašto plaukimo sporto dabartis, įamžinami kelių kartų Lietuvos plaukikai. Parodos globėjas – Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. Plaukikų portretai, sukurti po vandeniu, – naujas šalies fotografijos žvilgsnis į žmogų ir jo gyvenimo aistrą – vandenį. Apžvelgiant Lietuvos fotografijos istoriją pastebima, kad povandeninės fotografijos meistrų Lietuvoje nėra daug. Parodoje eksponuojamos fotografijos turi meninę ir išliekamąją vertę. Šios unikalios portretinės plaukikų fotografijos visuomenei perteikia plaukikų santykį su jų siekiais, kasdienybe bei filosofija kitu, netikėtu, rakursu – pirmuoju susiliejimu su vandeniu. Tai netradicinės, daug darbo, kruopštumo bei meilės fotografijai ir fotografuojamiems plaukikams reikalaujančios fotografijos. Fotografė R. Stankevičiūtė-Kazakevičienė savo fotografijomis ne sykį atskleidė įamžintų žmonių emocijas ir vidinio pasaulio spalvas. Siekdama įgyvendinti projektą fotografė baigė povandeninio nardymo kursus, gavo nardytojo licenciją, kuri būtina norint sukurti povandeninius plaukikų portretus. Fotografijos parodai parengtos naudojant šiuolaikinę technologiją, kuri suteikia joms gyvumo jausmą ir perteikia povandeninio vaizdo emociją. Apie parodą AQUEOUS jos kuratorė Aušra Lukošiūnienė sako: „Vandens šviesa arba vandeninis darinys, jungiantis kūną, judesį, šviesą ir vandenį. Figūratyvinis, grafiškai išreikštas vaizdas. Vandens motyvas kaip formos laidininkas autorės darbuose buvo ilgai ieškota forma. Tai grafinė raiška siekiant transformuoti du objektus – žmogų ir šviesą. Ritos darbai panardina mus į pasaulį, kuris yra efemeriškas, tarsi atskilęs nuo realybės. Tačiau vanduo sukuria antrinės realybės jausmą. Tai jausminis kalbos dialektas, kuris neturi žodžių. Objektai tarsi susiformuoja į naują ritmą, kompoziciją. Darbuose suskamba ir žmogaus kaip vandens pasaulio dalies pasirinkimas. Plaukikai – žmonės, kurie daugiausia laiko praleidžia vandenyje. Fotografijoje jie tampa visumos dalimi.

Autorė yra ilgai dirbusi žurnalistinės fotografijos srityje, todėl naratyvas darbuose yra gana ryškus, tačiau savitas, dažnai netikėtas. Kitas pasaulis, kai neri į vandenį, dažnai leidžia pasijusti dalimi pasaulio, tik visai kitokio.

Formos išsilieja lyg akvarelė, kinta spalva, vienišumo jausmas dingsta.  atsiranda kita realybė. Jaunos menininkės darbai yra kruopštaus ir ilgalaikio darbo rezultatas. Tarsi visiškai suprantama, kad per naują vandens formą, individą ir šviesą galima sukurti įdomų pasakojimą, bet nedaugelis fotografų naudoja povandeninį fotografavimą siekdami meninės raiškos. AQUEOUS – tai kitas pasaulis, kuris panardina mus į būvį, nesamąjį laiką, šviesos formą.“

 

Projektas „Stebuklas“ / „Wonder“

Baigiamasis magistro praktinis darbas. Fenomenologinė autorefleksija kaip kūrybos metodas, kūrybiniu kontekstu tapęs vanduo ir kvėpimas, pasirinkimas tyrinėti dusimo momento, sulėtinęs ir paskatinęs naujiems eksperimentams su beorėmis kūno būsenomis. Tyrinėdama sąmonę, jausmus siekiau išreikšti jausenų dinamiką: ramybę, meditaciją, lengvumą, o kartais – juntamą įtampą ir baimę. Nepaisant nepatogios estetikos, žiūrovo žvilgsnį bandau įtraukti į besikartojantį pratimą. Tai kitoniškas buvimo būdas, kitas santykis su aplinka, laiku ir savimi. Tai fenomenologinė meditacija, vedama A. Mickūno, M. Merleau₋Ponty, R. Musil minčių, išlaisvinanti ir kreipti autentiško mąstymo linkme bei skirtingomis medijomis perduodama meninė praktika. Buitinis vaizdas užstojamas intervizualaus varholiškojo ikoniškumo. Rožinis hipsteriškumas slepiantis paraudusių akių spalvinę metaforą. Intymus vonios kambarys – produktyvus perfekcionistinis, emancipacinis nesutapimas, santykis su nuosava akustika ir vanduo kaip pirmapradė materija, transformuojanti kūniškumą. Ši fenomenologinė redukcija, pojūčių netolygumai, atsiveriančios skirtybės tarp plūduriavimo, panirimo būsenos vandenyje ir kvėpavimo užlaikymo erdvėje ryškina ir kūrybiniam procesui svarbius ypatumus. Pasinėrimą į spontanišką kūrybos procesą, išoriniame pasaulyje regimą įvairių apraiškų, idėjų, spalvų ar formų kitimą, vidinio pasaulio „skendimą“, „levitavimą“ jame. Vanduo, leidžiantis patirti kūno jusliškumą, kvėpavimo bei pasąmonės srautas – begalinis kūrybinis resursas. Šis vidinis meninis tyrimas leidžia pačiam kūrėjui išlaisvėti iš dinaminių stereotipų, o žiūrovui susitapatinus kartu išnirti iš kasdienybės ar karantininio grimzdesio. Povandeninė fotografija mane traukė galimybe sugretinti dvi žmogaus būsenas, kai panirus turi atlaikyti slėgį (perkeltine prasme – savotišką likimo leteną), paskui akimirką, kai ieškai išeities ir staiga gurkšteli gaivaus oro...Ir tai kartojasi daugybę kartų. Kaip ir gyvenime – džiaugsmo, palaimos bangos, paskui murkdymasis ir kova su tave bandančia įtraukti, nuo tavęs nepriklausoma jėga. Jai nepasiduoti padeda žinojimas, kad tik akimirka, tik mažytis šūvis aukštyn, ir tu vėl gaiviai kvėpuosi. Po dusimo visada ateina įkvėpimo stebuklas. 

https://youtu.be/C8XW8QzcllE

 

https://www.photography.lt/images/3803/

https://www.photography.lt/images/3804/

https://www.photography.lt/images/3805/

https://www.photography.lt/images/3806/

https://www.photography.lt/images/3801/

https://www.photography.lt/images/3802/

Aqueous 2017
00370 5 2611665
Gedimino pr. 43, LT-01109 Vilnius
Sprendimas: Cloudlab.lt