Baltijos šalių fotografijos paroda „Human Baltic“ Tokijuje
Gegužės 27 d. Tokijuje, prestižinėje „Spiral Garden“ galerijoje atidaroma Baltijos šalių fotografijos paroda HUMAN BALTIC. Paroda pristato humanistinės fotografijos kolekciją iš Baltijos šalių aukso fondo, interaktyvią programėlę apie Baltijos kelią, diskusijas, katalogą ir meno aukcioną.
Įvairovė ir pirmi kartai Japonijoje
Jungtinėje Baltijos šalių humanistinės fotografijos parodoje Japonijoje pristatomi kadrai iš Baltijos fotografijos aukso fondo – nuo 1960-ųjų iki 1990-ųjų. Kolekciją kūrė pagrindinė kuratorė dr. Agnė Narušytė (Lietuva) kartu su kuratoriais Iveta Gabalina (ISSP, Latvija), Toomas Järvet bei Kristel Aimee Laur (Juhan Kuus dokumentinės fotografijos centras, Estija). Kartu jie atrinko penkiolikos gerai pasaulyje žinomų Baltijos šalių fotografų virš 120 darbų.
Nors fotografai darbavosi skirtingomis technikomis ir temomis, juos vienija humanistinė fotografijos kryptis: kadre kasdienis, kartais buitinis ir nuobodus, o kartais romantizuotas žmogaus gyvenimas; kartkartėm žmogaus kadre net nėra, arba jis nereikšmingas. Kolekcija parodos lankytojams pristatys Baltijos šalių kaimus ir vienkiemius, turgaus ir miesto žmogaus ritmą, baltišką gamtą, cenzūruotus ar tuo laikmečiu neafišuotus vaizdus. „Kas mus atrodo buitiška ir per paprasta, japonams kelia susidomėjimą bei leidžia pažinti Baltijos žmonių charakterį,“ – trumpai parodą apibūdina jos prodiuseris Sergej Grigorjev.
Anot parodos kuratorės Agnės Narušytės, kaip ir visame pasaulyje, humanistinė fotografija Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje atliepė žmonijos džiaugsmus ir rūpesčius. Tačiau mūsų krašte sovietinė ideologija iš menininkų reikalavo pagražinto darbininkų ir kolūkiečių rojaus įvaizdžio, tad humanistinės fotografijos praktika Baltijos šalyse reiškė nuolatinę kovą už saviraiškos, tapatybės ir atminties laisvę. Būtent tai ir nulėmė nuotraukų parinkimą parodai, įtraukiant ir kritiškus, ironiškus nukrypimus, ir sovietmečiu neigto akto žanro pavyzdžius.
Parodoje pristatomi Lietuvos autoriai: Algimantas Kunčius, Algirdas Šeškus, Aleksandras Macijauskas, Violeta Bubelytė, Romualdas Požerskis; Latvijos: Andrejs Grants, Gvido Kajons, Gunārs Binde, Zenta Dzividzinska, Māra Brašmane; Estijos: Arno Saar, Ene Kärema, Kalju Suur, Peeter Tooming, Peeter Langovits.
Baltijos kelias interaktyvioje programėlėje ir meno aukcionas Ukrainai
Paskutinė parodos stotelė yra interaktyvi programėlė, kviečianti tokijiečius pažinti du milijonus žmonių apjungusį „Baltijos kelią“. Programėlė kviečia į maršrutą aplink galeriją Tokijo gatvelėmis ir skersgatviais bei pristato nematytas fotografijas, retą video medžiagą, istorinius komentarus bei naujųjų medijų turinį. Dvikalbę programėlę „The Baltic Way“ galima nemokamai atsisiųsti per „App Store“ ir „Google Play“.
Parodos darbai liudija sovietinius suvaržymus laisvei ir rezonuoja su dabartine Ukrainos padėtimi. Todėl Tokijo meno mylėtojams rengiamas butikinis aukcionas, kuriam darbus dovanoja parodos fotografai, o aukos skiriamos Ukrainos pabėgėliams Japonijoje remti.
Paroda nemokamai veiks nuo gegužės 27 iki birželio 9 d. 11:00–20:00 kasdien daugiafunkciame meno centre „Spiral Garden“, Tokijuje. Daugiau apie iniciatyvą: www.humanbaltic.com ir socialiniuose tinkluose FB, IG, X: @humanbaltic.
Rengėjai: VšĮ „Kultūrinės ir organizacinės idėjos“, ISSP, Latvija, Juhan Kuus Dokumentinės fotografijos centras. Rėmėjai: Baltijos kultūros fondas, Tokijo menų taryba, „Toshiba“ tarptautinis fondas, Lietuvos kultūros taryba, „EU-Japan Fest“, SIGMA, „Artglass“, UPS, „Spaudos departamentas“. Partneriai: Lietuvos Respublikos ambasada Japonijoje.
Algimantas Kunčius. Iš serijos „Prie jūros“, 1978