Katalogas "Kolekcijos"

2019 02 12
Parodos kataloge „Kolekcijos / Collections“ pristatoma aštuonių lietuvių menininkų vizualiniai darbai, kurių pagrindinė kūrybinė strategija gali būti apibrėžta kolekcionavimo savoka. 

 
 Autoriai: Kęstutis Grigaliūnas, Dainius Liškevičius, Alvydas Lukys, Aurelija Maknytė, Valdemaras Manomaitis, Vilma Samulionytė, Vytautas Stanionis, Gintautas Trimakas

 

Pristatoma paroda, pavadinimu „Kolekcijos. Nuo tipologinio tyrimo iki manijos kaupti“, sumanyta kaip vieno iš kertinių fotografijos principų – tipologiško objekto dokumentavimo analizė ir jos atspindys lietuviškame vizualiosios kultūros kontekste. Fotografija nuo pat savo ištakų (net tuomet, kai dar nepretendavo būti menine forma) buvo glaudžiai susieta su objektų rūšiavimu, fiksavimu ir rinkimu. Plačiai išplitus moksliniams tipologiniams rinkiniams ši strategija transformavosi į vadinamajį „deadpan“ stilių meninės fotografijos kontekste.


Lietuviškame fotografijos lauke tokią fotografinę praktiką galime aptikti nuo pat seniausių etnografinių fotokamera fiksuotų rinkinių, tačiau samoninga artikuoliuota meninė forma atsiranda tik aštuntajame dešimtmetyje. Toje terpėje Vytautas V. Stanionis tėvo dokumentinę medžiagą transformavo į konceptualų meninį projektą. O Alvydas Lukys ir Gintautas Trimakas, kryptingai dokumentuodami rastus ar buities objektus, pradeda kurti savarankiškus fotografijų ciklus, kuriuose pamatinė kūrinio atsiradimo priežastis yra objektų tipologiškumas. Šitokia stilistika nepraranda aktualumo ir iki šiol ją plėtoja tiek viduriniosios, tiek jauniausios kartos autoriai Valdemaras Manomaitis, Vilma Samulionytė.


Tipologinė fotografija pasitelkiama ir kituose menininės kūrybos laukuose, neapribotuose tik fotografine raiška. Dainius Liškevičius ar Aurelija Maknytė tokia fotografine taktika rėmėsi dokumentuodami performansą. Kęstutis Grigaliūnas kuria instaliacijas, grįstas Lietuvos istorine atmintimi.

Nors atrodytų, kad autoriai labai skirtingi, juos vienija vizualinis ir idėjinis principas. Jie renka kolekcijas savais tikslais ir principais, o paroda pristatys tai lyg vieno hipotetinio kolekcininko rinkinį.

Lietuvos fotomenininkų sąjungos fotografijos fondas

ISBN 978-9955-438-74-8

 

Įžanginio teksto autorius: Virginijus Kinčinaitis
Dailininkas: Gytis Skudžinskas
Vertėjas: Kipras Šumskas
Redaktorė: Loreta Rogienė 

 

Daugiau apie parodą čia


Kaina: 10 Eur

 

 
00370 5 2611665
Gedimino pr. 43, LT-01109 Vilnius
Sprendimas: Cloudlab.lt