Vytauto Daraškevičiaus fotografijų paroda „SAULĖS RATU“
2016.04.13 - 2016.05.07
"Prospekto galerija" (Gedimino pr. 43)


2016 m. balandžio 13 d. (trečiadienį) 17.30 val. „Prospekto“ fotografijos galerijoje maloniai kviečiame į Vytauto Daraškevičiaus fotografijų parodos „SAULĖS RATU“ atidarymą, kurio metu dalyvaus apeiginio folkloro grupė „Kūlgrinda“. Jos dalyviai matomi daugelyje parodos nuotraukų.


APIE VYTAUTO DARAŠKEVIČIAUS PARODĄ „SAULĖS RATU“

Mūsų prigimtinėje kultūroje gamtos tvariniai ir reiškiniai suvokiami kaip savaiminės šventybės, per kurias į žmogų byloja dieviškosios galios, tad šventame laike (šventėje) ir šventoje vietoje (šventvietėje) jie reiškiasi kaip Dievų tarpininkai. Šventa žemė, šventa ugnis, šventa duona, šventi medžiai, žolynai, upės, ežerai, šaltiniai, akmenys, kalnai ir gyvūnai – prigimtinėje lietuvių religijoje suvokiami kaip šventybės įsikūnijimai, kaip tarpininkai tarp žmogaus ir dieviškų galių. Ypač jie paveikūs – šventame laike – šventėje. O šventas laikas mūsų prigimtinėje kultūroje yra matuojamas būtent Saulės ratu. Tad Saulės rato riedėjimas ir su tuo susiję gyvosios gamtos virsmai čia iškyla kaip šventybės smelkiamo pasaulio ir jame gyvenančio žmogaus kūno ir sielos ritmai.

Aukščiausiai į dangaus kalną įkopusi Rasos šventės Saulė – čia įsikūnija vaisiais viso kas gyva, o taip pat branda ir atsivėrimu dangiškajai šviesai, teikiančiai galių siekiamybės žiedams įsikūnyti.  Rudeninis Saulės žemėjimas ir rudens lygiadienio ribos peržengimas nuteikia ir rengia susitikimui su pasaulį rėpiančia tamsa ir šalčių, kuriuos turime būti pasirengę išgyventi, iškęsti artėjančiame žiemos kalėjime – susitelkę ties Kalėdiniu namų židiniu – mūsų sielos šiluma ir šviesa.

Ilgametė V. Daraškevičiaus kaip etnokultūrinio sąjūdžio dalyvio patirtis leido jam į šventę pažvelgti iš vidaus, panirti į patį jos dvasios sūkurį. O atsidūrus apeigų ir įvykių šerdyje, ir pačios nuotraukos tapo šventinėmis, o kai kurios iš jų, galbūt, net šventomis – pagaunančiomis pačios švenčiančiųjų dvasios šviesos žybsnius ir plyksnius. Šie V. Daraškevičiaus šviesovaizdžiai jau peržengė paprastos dokumentinės ir netgi meninės fotografijos slenkstį ir įžengė į savotišką sakralinės fotografijos prieangį...

Kai pagrindinių mūsų tautos kalendorinių švenčių papročiai, veikiami globaliosios gyvensenos, baigia prarasti savo dvasinį religinį turinį ir tampa tik estetiniais arba žaidybiniais renginiais, netekdami savo esminio giluminio religinio–psichologinio pagrindo, V. Daraškevičiaus sustabdyti vaizdai išraiškingai liudija, kad nykstančias tradicijas tegalima išsaugoti tik vėl bandant pajusti jų išganingąjį paveikumą mūsų sielai. To jau bemaž pusę amžiaus siekia senųjų protėvių tradicijų gaivintojai ir puoselėtojai – romuviai, susibūrę į Senosios baltų religijos bendriją Romuvą, to paties siekia ir fotomenininkas V. Daraškevičius, savo šviesoraščiais įamžinęs šias pastangas.“

Jonas Vaiškūnas, etnokosmologas,  interneto portalo „Alkas“ vyr. redaktorius


VYTAUTAS DARAŠKEVIČIUS:

Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, surengęs keliasdešimt personalinių fotografijos parodų. Lietuvoje ir užsienyje eksponuotos jo fotografijos ne kartą pelnė apdovanojimus. 

Daug metų Vytautas Daraškevičius be kitų temų aktyviai fotografuoja lietuvių kalendorines šventes bei folkloro renginius. Kinijoje reguliariai kas dveji metai vykstančiame  pasuliniame folkloro fotografijos  konkurse „Humanity Photo Awards“ buvo apdovanoti  net šeši  jo fotografijų ciklai lietuvių kalendorinių švenčių tematika. 

2007 metais leidykloje „Kronta“  išleistas V.Daraškevičiaus fotografijų albumas „Trumpiausios nakties paslaptis“.  2009 m. leidykla VILNIAUS ETNINĖS KULTŪROS CENTRAS išleido knygą  "Kaziuko mugė" (Liberto Klimkos tekstas), kurioje panaudotos V.Daraškevičiaus šių dienų Kaziuko mugės (nuo 1979 m.) fotografijos. 2103 m. leidykla EUGRIMAS išleido V.Daraškevičiaus  (kartu su Song Zhenjun) fotoalbumą „Neatrastoji Kinija“.

download.php (285×366)

Vytautas Daraškevičius


Paroda bus eksponuojama iki gegužės 7 dienos. Parodos lankymas nemokamas.

Prospekto fotografijos galerija, Gedimino pr. 43, Vilnius.

Darbo laikas: II–V 12–18 val., VI 12–16 val.

Tel: +370 5 2618338

 
Kitos parodos
SELECT count(*) FROM am_stat_ip WHERE ip='ec2-54-198-169-202.compute-1.amazonaws.com' AND year_='2018' and month_=3
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired

Warning: mysql_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/vwww/www.photography.lt/data/db_sql/db_mysql.php on line 74
INSERT INTO am_stat_ip (ip, country,visits, hits, year_, month_) VALUES ('ec2-54-198-169-202.compute-1.amazonaws.com','com', '1', '1', 2018, 3)
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired