"Debiutas '14"
2014.12.03 - 2014.12.20
"Prospekto galerija" (Gedimino pr. 43)


2014 m. gruodžio 12 dieną 16.30 val. kviečiame visus į konkurso "Debiutas" nugalėtojų paskelbimo vakarą, "Prospekto fotografijos galerijoje", Gedimino pr. 43, Vilnius. 
Tuo pačiu bus pristatytas šių metų konkurso-parodos "Debiutas" katalogas.
Jau ne pirmus metus konkurso „Debiutas“ nugalėtojo laukia kompanijos SONY prizas. Šiemet laimėjusiam pirmą vietą bus įteiktas fotoaparatas SONY A5100. Trijų konkurso laureatų laukia ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos prizai – autorinės parodos „Vilniaus“ fotografijos galerijoje 2015 metais. 

Šiais laikais „debiutuoti“, atrodytų, galima kasdien. Šiuolaikinės technologijos ir komunikacijos būdai kiekvienam suteikia beveik neribotas galimybes savo kuriamas fotografijas parodyti pasauliui. Skaitmeniniai vaizdai bet kurią minutę gali būti lengvai talpinami socialiniuose tinkluose, asmeninėse svetainėse, vadinamuosiuose vaizdų bankuose ar kitose virtualios erdvės platumose, kurios pasirenkamos priklausomai nuo autoriaus intencijų ir vaizdų paskirties. 

Tačiau išsiplėtęs galimybių laukas keičia ir mūsų – fotografų ir žiūrovų – kultūrinius bei socialinius įpročius. Paradoksalu, bet nevaržomos atvaizdų gamybos ir sklaidos galimybės palieka vis mažiau vietos fotografijai, turinčiai išliekamąją dokumentinę ar kūrybinę vertę. Šiuos anksčiau fotografijai priskirtus vaidmenis keičia nauji – fotografija atlieka komunikacinę funkciją ir susilieja į takų, neapčiuopiamą, nuolat kintantį, bet tuo pačiu ir monotonišką atvaizdų srautą. Nuotraukos, buvusios materialiomis mūsų atminties talpyklomis, liko šeimos albumuose ar įvairių institucijų archyvuose, o mūsų kasdienybę užpildė virtualūs atvaizdai, kuriais galima „dalintis“, trumpam „pamėgti“ ir vėl pamiršti.
Tad ką reiškia debiutuoti tokiomis aplinkybėmis? Lietuvos fotomenininkų sąjungos rengiamas konkursas kaip tik ir yra viena iš progų fotografų debiutams sugrąžinti aiškesnę prasmę. Konkursas savo kūrybą pristatantiems autoriams žada ne tik institucinio pripažinimo galimybę bet tampa ir atskaitos tašku mirguliuojančioje virtualių atvaizdų jūroje. Paroda reiškia betarpišką susitikimą su žiūrovais, katalogas – tikimybę palikti pėdsaką Lietuvos fotografijos istorijoje, o apdovanojimai – fotografijos žinovų ir kolegų pripažinimą. Visa tai įpareigoja kur kas labiau nei šimtai ar tūkstančiai nerūpestingų nuotraukos peržiūrų virtualioje erdvėję ir leidžia profesionaliau vertinti savo pasiekimus. Sėkmingas debiutas taip pat suteikia progą įsilieti į kūrybinės fotografijos diskursą, kuriame dar galima tikėtis lėtesnio atvaizdų suvokimo – dėmesio, įsigilinimo, refleksijos – kurio reikalauja kokybiškas darbas.
Daugelis konkurso „Debiutas“ dalyvių, ypač jo finalininkai, kurių darbai pateko į parodą ir katalogą, atrodo, suprato šias galimybes ir jas išnaudojo. Jų debiutai – tai ne tik naujų kūrinių, bet ir savito požiūrio pristatymas. Autoriai nesiūlo žiūrovui radikalių naujovių, bet, kaip ir didelė dalis šiuolaikinės fotografijos kūrėjų, ieško originalumo jau egzistuojančių ir žiūrovui pažįstamų kūrybinių krypčių ribose. Iš anksto apgalvotą koncepciją studijoje įgyvendinusių autorių darbai ir reportažinė fotografija, socialinės tikrovės tyrimai ir fantastinės manipuliacijos originaliu vaizdu bei kiti kūrybiniai sprendimai „Debiuto“ konkurse atsiduria vienas šalia kito, tačiau vienas su kitu nekonkuruoja ir vienas kito neneigia. Kodėl ? Konkurso dalyvių ir laimėtojų darbai dar kartą leidžia pateikti paprastą atsakymą, kuris, ko gero, yra visiems žinomas, bet ne visada pripažįstamas: kiekvienoje fotografijos kryptyje galioja kitokie vertinimo kriterijai. Visiškai skirtingi kūrininiai gali būti tiek pat aktualūs ir vertingi, jei atrandamas tinkamas jų suvokimo būdas.
Konkurso dalyvių fotografijos taip pat įrodo, kad įvairovė nėra greitkelis į reliatyvumo pragarą. Nužymėjus konkretaus kūrinio konteksto ribas (kūrybinę kryptį, socialinę ir kultūrinę aplinką, sąsajas su autoriaus asmenine patirtimi ir t.t.), ima ryškėti ir konkretūs kokybės sampratos kontūrai. Jie taip pat akivaizdūs konkurso finalininkų darbuose – pasirinkę vieną ar kitą kūrybinę taktiką, autoriai jos nuosekliai laikosi ir taiko plėtodami konkrečias temas ar keldami aktualius klausimus.
Prieš du metus rašydamas apie „Debiuto“ konkursą, menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis teigė, kad „čia negali būti lengvabūdiško blaškymosi ir savitikslių, tiksliau betikslių, bandymų“. 2014-ųjų konkurse tokių „tuščių šūvių“ nėra. Jo dalyvių kūryba atrodo pakankamai brandi ir verta debiuto, kuris nebus greitai nuneštas į užmarštį kasdienio atvaizdų srauto.

Tomas Pabedinskas

Projekto rengėjas: Lietuvos fotomenininkų sąjunga

Parodos - konkurso "Debiutas" rėmėjai:
SONY, Spaustuvė  „Kopa“, Foto ProCentras, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Prizus įsteigė: SONY, Lietuvos fotomenininkų sąjunga

Vertinimo komisija:
Gintaras Česonis, fotografas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas;
Aurelija Maknytė, menininkė, meno edukatorė;
Tomas Pabedinskas, menotyrininkas, humanitarinių mokslų daktaras;
Tom Persinger (JAV), fotografas, rašytojas, tarptautinės fotografijos grupės F295 steigėjas ir direktorius;
Vilma Samulionytė, fotografė, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Valdybos sekretorė;
Gytis Skudžinskas, menininkas, kuratorius;
Jonas Staselis, fotografas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas;
Darius Vaičekauskas, fotomenininkas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas.
Vertinimo komisija parodai bei katalogui atrinko 15 autorių 62 fotografijas. Iš viso konkurse dalyvavo 111 autorių, kurie pateikė 1178 fotografijas. 


Debiutu vadinami šachmatų partijos pirmieji ėjimai, kuriais varžovai stengiasi savo figūras išdėstyti taip, kad vėliau galėtų kuo geriau pulti arba gintis. Neatsitiktinai būtent taip pavadintas nuostabia tradicija tapęs Lietuvos fotomenininkų sąjungos rengiamas konkursas.

Debiutas – tai ne tik galimybė pradedantiems menininkams pristatyti savo kūrybą plačiai žiūrovų auditorijai, bet ir nepakartojama proga sudaryti pirmąjį įspūdį. Autoriai pristato žiūrovams fotografijas, kurios atskleidžia kiekvieno jų skirtingus žiūrėjimo taškus ir savitą juos supančio pasaulio interpretaciją.

Pirmasis įspūdis, kaip ir debiutas, kiekvienoje gyvenimo srityje gali būti tik vieną kartą – išnaudokite tai.

Saulius Mudėnas
Uždarosios dizaino ir leidybos AB KOPA direktorius


Fotografija – tai lyg ir dokumentinis gyvenimo atspindys, tačiau talentingų žmonių rankose ji įgauna visai kitą prasmę, o svarbiausia – vertę.
Kartu su skaitmenine era atsiradusi ir nauja fotografų, labai savitai matančių mus supantį pasaulį, o kartu ir sugebančių tai perteikti fotografijoje, karta priverčia visuomenę naujai atrasti šią meno sritį.

Saulius Kirvela
Foto ProCentras vadovas


Gyvenimas – tarsi fotoaparatas. Tiesiog susitelk į tai, kas svarbu, ir „pagauk“ momentą.
Tik nedaugelis geba pastebėti tas mažas reikšmingas smulkmenas pasaulyje, kuris pavergia žvelgiant į puikų vaizdą.
Sukurkite tam nedaugeliui erdvę plėtrai. 

Juris Simanovskis 
Sony skaitmeninio vaizdavimo produktų vadovas Baltijos šalyse

 
Kitos parodos
SELECT count(*) FROM am_stat_ip WHERE ip='ec2-54-81-27-58.compute-1.amazonaws.com' AND year_='2018' and month_=3
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired

Warning: mysql_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/vwww/www.photography.lt/data/db_sql/db_mysql.php on line 74
INSERT INTO am_stat_ip (ip, country,visits, hits, year_, month_) VALUES ('ec2-54-81-27-58.compute-1.amazonaws.com','com', '1', '1', 2018, 3)
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired