Algimantas Aleksandravičius „Paskutinieji LDK piliečiai“
2012.09.26 - 2012.10.13
"Prospekto galerija" (Gedimino pr. 43)Fotomenininkas Algimantas Aleksandravičius, besigilindamas į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos praeitį, ir Lietuvoje, ir Baltarusijoje, ir Ukrainoje ieškodamas buvusios Lietuvos valstybės nuo Baltijos iki Juodosios jūros didybės atspindžių, negalėjo nepastebėti ir fotografijose neužfiksuoti paskutiniaisiais šios valstybės piliečiais save laikiusių, Lietuvos bajoriškas ir pilietines tradicijas tęsusių poetų Adomo Mickevičiaus (1798–1855) ir Česlavo Milošo (1911–2004) gyvenime paliktų pėdsakų. Autorius plačiai aprėpė Adomo Mickevičiaus gyventas vietas nuo gimtosios Zaosės dvarelio iki mokslų Naugarduke bei studijų Vilniuje ar dėstymo Kaune ir tremties Paryžiuje.

Česlavo Milošo pėdsakų Algimantas Aleksandravičius ieškojo Šeteikių dvarelio liepų alėjoje, prie it veidrodis spindinčios kūdros, senelių ir giminių kapų Šventybrastyje, tarp išlakių Isos slėnio ąžuolų, Kunatų dvare Krasnogrūdoje ir paskutinėje prieglobsčio vietoje Krokuvos Šv. Stanislovo bažnyčios kriptoje ir dar daugybėje kitų, su poeto gyvenimu susijusių vietovių. 

Parodoje pristatoma tik maža dalis Algimanto Aleksandravičiaus fotografijos lakštuose įvaizdintų Adomo Mickevičiaus ir Česlavo Milošo Lietuvoje ir Lenkijoje bei kitur paliktų ženklų.

Algimantas Aleksandravičius su jam būdingu išradingumu, susiedamas poetų paliktus gyvenimo kelio ženklus su nūdienos realijomis, pasitelkdamas raiškią fotografijos kompoziciją, o retsykiais ir, regis, atsitiktines detales, įvairuodamas šviesokaitos dėmėmis ar dramatiškais juodų ir baltų tonų santykiais, sukuria įsimintinus vaizdus. Fotografijose atsispindi ne tik dokumentiškai perteiktos poetų gyvenamos vietos ar aplinka, bet jos dar simboliškai susiejamos su iškilių poetų Adomo Mickevičiaus ar Nobelio premijos laureato Česlavo Milošo literatūrine kūryba, o įspūdžiui sustiprinti įpinama ir filosofinė potekstė. 

Algimantas Aleksandravičius yra gerai susipažinęs su abiejų poetų – Adomo Mickevičiaus ir Česlavo Milošo – gyvenimu  ir kūryba, ištyrinėjęs beveik visus jų paliktus pėdsakus, ne kartą lankęsis poetų gimtinėse ar bent kiek su jų gyvenimu susijusiose vietovėse. Manyčiau, kad toks pasirengimas, išsamios žinios, fotografinė patirtis, intuicija ir momento pagava bei gebėjimas nepasimesti net sunkiausiose situacijos ir leido sukurti įsimintiną fotografijų ciklą „Paskutinieji LDK piliečiai“. Daugybėje fotografijų autorius, sekdamas poetų pėdsakais, pasakoja apie iškilius lietuvių kilmės lenkų rašytojus, visą gyvenimą ieškojusius kelio prie savo genties, nuolat kreipusius žvilgsnius į senąją Lietuvą, idealizuotą ir poetizuotą juos kankinusiu ilgesiu.

2011 m. už fotografinio portreto atnaujinimą, Lietuvos asmenybių galerijos sukūrimą, už poetiškus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos paveldo atspindžius Algimantui Aleksandravičiui paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. 

Stanislovas Žvirgždas


Česlovas Milošas savo gimtinėje Šeteniuose. 1997 m.Adomas Mickevičius, gyvendamas Paryžiuje, Senos g. 63, 1834 m. parašė didžiausią savo kūrinį - "Ponas Tadas". 2012m.


Šv. Stanislovo bažnyčia Krokuvoje ir įėjimas į kriptą, kur palaidotas Česlovas Milošas. 2010 m.


Zaosės dvaras kuriame gimė Adomas Mickevičius. 2009 m.
 
Kitos parodos
SELECT count(*) FROM am_stat_ip WHERE ip='ec2-54-198-169-202.compute-1.amazonaws.com' AND year_='2018' and month_=3
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired

Warning: mysql_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/vwww/www.photography.lt/data/db_sql/db_mysql.php on line 74
INSERT INTO am_stat_ip (ip, country,visits, hits, year_, month_) VALUES ('ec2-54-198-169-202.compute-1.amazonaws.com','com', '1', '1', 2018, 3)
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired