Domicelė Tarabildienė. „Nosis“ laikui
2012.05.03 - 2012.05.26
"Prospekto galerija" (Gedimino pr. 43)Paroda skirta autorės 100-sioms metinėms paminėti. Parodoje eksponuojami darbai iš Kauno–Jočiūnų ciklo (1930–1932, 1940). Bus išleistas ir parodos katalogas.

Domicelė Tarabildienė (1912 05 09 – 1985 09 28) – plataus diapazono XX a. dailininkė. Ji skulptorė, grafikė, tapytoja. Jos kūrybinis palikimas priskiriamas grafikos ir lietuviškos vaikų knygų iliustracijos klasikai. Būdama talentinga, kūrybinga ir labai darbšti, savo kūrybiniame kelyje nuolat ieškodavo ir atsinaujindavo. Jos, kaip dailininkės, kūryba visuomenei neblogai pažįstama.

Tačiau 2002 metais parengus parodą „Nematyta ir nepažįstama Domicelė Tarabildienė: fotografijos ir fotografika“ Lietuvos dailininkų sąjungoje ir Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, Lietuvos moderniosios dailės klasikės kūryba netikėtai suspindo naujomis spalvomis – dabar jau ir fotografijos srityje. Jei Domicelės nuotraukas būtume „atradę“ dar vėliau, ji vis tiek būtų patekusi į tą pačią fotografijos istorijos vietą. Ji savo laiko vaikas, nes kūryboje atspindėjo tą laikmetį.

Kūnas Domicelei, kaip menininkei, yra meistriškumo ir formali problema, ją domina jo judesys erdvėje – fotografijų plokštumoje užfiksuoti kūnai artikuliuoja erdvę lyg skulptūros. Ir dar kūnas yra karkasas, kurį menininkė gali net fotografijoje aplipdyti savo fantazijomis – pripiešdama sijoną, mėnulį, žvaigždes, sparnus ar suraibuliuodama fotografijos faktūrą.

Taip Domicelė Tarabildienė matuojasi įvaizdžius: čia ji – laumžirgis, čia – Liliana Roth, bet į juos neįsijaučia, kažkuo kitu netampa ir nepretenduoja vaizduoti kokių nors "vertybių".

 Būtent tas tyčinis (ir žaismingas) neįsijautimas į vaidmenį gelbsti jos fotografijas nuo sentimentalumo, būdingo panašių vaizdinių kamuojamiems menininkams vyrams. Domicelės fotografijose visą laiką jauti save stebinčią akį.

Menas yra beveik visų Domicelės Tarabildienės fotografijų objektas, o kūnas čia – tik meno įrankis.

Ištraukos iš parodos kataloge publikuojamų R. Tarabildos ir A. Narušytės tekstų

Paroda veiks iki gegužės 26 d.
Galerija dirba II–V 12–18 val., VI 12–16 val.


D.Tarabildienė. Fotomontažas su Lillian Roth sijonu, 1932 m.


D.Tarabildienė. Niu. Kaunas, 1931 m.


D.Tarabildienė. Laumžirgis, 1931 m.


D.Tarabildienė. Jočiūnuose, 1932 m.

 
Kitos parodos
SELECT count(*) FROM am_stat_ip WHERE ip='ec2-54-81-27-58.compute-1.amazonaws.com' AND year_='2018' and month_=3
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired

Warning: mysql_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/vwww/www.photography.lt/data/db_sql/db_mysql.php on line 74
INSERT INTO am_stat_ip (ip, country,visits, hits, year_, month_) VALUES ('ec2-54-81-27-58.compute-1.amazonaws.com','com', '1', '1', 2018, 3)
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired