„Maestro Povilas Karpavičius (1909–1986)“
2010.10.06 - 2010.10.23
Vilniaus fotografijos galerija (Stiklių g. 4)Spalio 6 d., trečiadienį, 17 val., Vilniaus fotografijos galerija (Stiklių g. 4, Vilnius) kviečia į parodos „Maestro Povilas Karpavičius (1909–1986)“, skirtos fotografo 100-osioms gimimo metinėms paminėti, atidarymą. Ekspozicijoje bus pristatyta dalis Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkiniuose saugomos P. Karpavičiaus, XX a. išgarsėjusio kaip fotografijos technikų specialisto, vieno iš pirmųjų spalvotosios fotografijos meistrų Lietuvoje, lietuviškų fotografijos vadovėlių autoriaus ir pedagogo, fotografijų. Atidaryme dalyvaus ir parodą pristatys „Aušros“ muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Deimantė Kondrotaitė bei fotografijos ir kino kritikas Skirmantas Valiulis.Parodos lankytojams bus pristatyta fotografijos technikų specialisto, išradėjo ir fotomeno propaguotojo, vieno iš spalvotosios fotografijos pradininkų Lietuvoje, lietuviškų fotografijos vadovėlių autoriaus ir pedagogo P. Karpavičiaus kūryba, pradedant pirmaisiais tarpukario darbais „Pelkėje pūkas“, „Vėjas“, kurie pelnė apdovanojimus įvairiuose fotokonkursuose. Bus eksponuojama ryškiausia eksperimentinių fotografikos darbų kolekcija, sudaranti didžiausią Šiaulių fotografijos muziejuje saugomo fotografo palikimo dalį, – fotografijos, sukurtos izohelijos, izopolichromijos, „S“ efekto, heteroreljefo, pseudosoliarizacijos, vizualinės fikcijos, Perzono metodu ir kitomis technikomis, išsamiai su pavyzdžiais aprašytomis fotografo knygose – pirmajame lietuviškame pokario fotografijos vadovėlyje „Spalvotosios fotografijos praktika“ ir „Fotografijos vadovas“. Parodoje bus ir P. Karpavičiaus dokumentų bei spaudinių iš jo archyvo, išsamiai atspindinčių įvairiapusę kūrybinę, darbinę ir visuomeninę autoriaus veiklą.

Kas dabar gana lengvai pasiekiama naudojant kompiuterinę techniką, P. Karpavičius jau XX a. II pusėje kūrė sunkiai dirbdamas laboratorijoje. Maestro vienas iš pirmųjų Lietuvos spalvotosios fotografijos meistrų, bene daugiausiai kūręs izohelijos metodu. Muziejuje saugomoje kolekcijoje – įžymios autoriaus izohelijos, dalis iš jų pristatomos parodoje, tai – „Žvilgsnis“, „Kopos“, „Žemės rankos“, „Kauno jūra“, „Žąsys“. Sparčiai populiarėjanti spalvotoji fotografija paskatino fotografą imtis spalvotosios izohelijos bandymų. Eksperimentuojant buvo išrasta savita fotografijos technika – izopolichromija. Parodoje galima išvysti tris iš penkių fotografo vardą išgarsinusių spalvotosios izohelijos fotografijų: „Obuoliai“, „Adžarietis“, „Beržynėlis“, kurios pirmą kartą pristatytos 1957 m. pabaigoje Vroclave (Lenkija) vykusioje tarptautinėje parodoje.

Amžininkai P. Karpavičių mena ne tik kaip puikų kūrybingą fotografą, puikų pedagogą, vadovėlių autorių. Daugelį metų jis dėstė fotografiją, skaitė paskaitas, pranešimus, dalyvavo parodose, konferencijose, aptarimuose, seminaruose, Lietuvoje ir užsienyje, buvo Lietuvos žurnalistų sąjungos, Fotomeno draugijos narys. P. Karpavičius atliko daugybę valstybės kultūros institucijų, muziejų, pramonės įmonių taikomosios fotografijos užsakymų. Aktyviai bendradarbiavo su leidyklomis.

Didžioji P. Karpavičiaus kūrybos palikimo dalis saugoma Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkiniuose. Tai – 1940 fotografijų ir 270 negatyvų kolekcija, reprezentuojanti visus fotografo veiklos laikotarpius ir kryptis, kūrybinius ieškojimus ir laimėjimus. Parodoje Vilniuje bus eksponuojami 24 fotografo darbai.

Ekspozicija veiks iki 2010 m. spalio 23 d.

 

 
Kitos parodos
SELECT count(*) FROM am_stat_ip WHERE ip='ec2-54-81-27-58.compute-1.amazonaws.com' AND year_='2018' and month_=3
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired

Warning: mysql_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/vwww/www.photography.lt/data/db_sql/db_mysql.php on line 74
INSERT INTO am_stat_ip (ip, country,visits, hits, year_, month_) VALUES ('ec2-54-81-27-58.compute-1.amazonaws.com','com', '1', '1', 2018, 3)
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired