Jowita Bogna Mormul. (Lenkija) Trys šiuolaikinės moters veidai arba „Moteriškoji Spauda“
2006.08.04 - 2006.08.15
Vilniaus fotografijos galerija (Stiklių g. 4)

Seniai, labai seniai gyvenimas nebuvo itin sudėtingas. Ypač moterų būtis atrodė bemaž be problemų, idiliška ir angeliška. Moterys diskretiškai sprendė retkarčiais iškylančias dilemas, tylomis gydė širdies žaizdas, o vertingą gyvenimo patyrimą persakinėjo patyliukais viena kitai ...


Taip byloja legendos.
Nors moteris buvo lygiai tiek didžiausių dorybių, kiek ir baisiausių nuodėmių simbolis, ji pati dažniausiai paslaptingai tylėjo ir neviešino savo problemų, troškimų, siekių ir reikmių. Brukta į įvairiausius rėmus, skirta įvairiausiems vaidmenims, kelta į įvairiausias vietas visuomenėje, istorijoje, religijoje, šeimoje, moteris tylėjo.

Tai truko labai ilgai.
Slinko amžiai, žmogaus mintis vystėsi, atsirado šimtai technikos naujovių, kurių dėka žmonių gyvenimas tapo patogesnis, pagerėjo galimybės bendrauti ir keistis informacija. Šiuolaikinį žmogų

Žiniasklaidos Civilizacija užlieja naujausios informacijos srautais, kurie sklinda per spaudą, radiją, televiziją, internetą.
Žiniasklaidos tvane net neįgudusi akis lengvai įžiūri padaugintą iki neįtikimumo ribų moters įvaizdį ir jį lydinčias milijardines žodžių sroves...

Moteris prakalbėjo.
Apie moterį, jos problemas, troškimus, siekius ir reikmes dabar kalba visi – moterys ir vyrai. Kažkaip taip atsitiko, jog šio kalbėjimo srautas išsiliejo spaudoje,  sukurdamas naują epistolinio žurnalistikos meno kryptį, pavadintą “Moteriškąja Spauda”.
Atsakydama į akivaizdžius poreikius, “Moteriškoji Spauda” pateikia nesuskaičiuojamus kiekius patarimų, kaip tapti šiuolaikine Supermoterimi ir nepalūžti po šių atsakingų pareigų  našta...

Patarimų tematika specifiškai sudėliota: pradedant nuo virtuvės, pereinama prie kosmetikos salono,  drabužinės, lovos, kartkartėmis liečiami santykiai darbe. Verta pabrėžti, jog apskritai lovos ir santykių tema vystoma dažniausiai ir sudaro apie 80% visų tekstų. Užtenka mesti akį į bet kurio moterims skirto žurnalo turinį.

Ar visgi šis naujai kuriamas šiuolaikinės moters etalonas labai skiriasi nuo to, kuris buvo suformuotas per amžius?  Ar išlaisvintas, novatoriškas, šiuolaikiškas požiūris tikrai kuria “Naująją Moterį” ir ar nesiderina su klasikiniais įsivaizdavimais? Ar tradicinis moters įvaizdis neprasismelkia pro naujoviškus šūkius?
Tarp “Moteriškosios Spaudos” teikiamų etalonų, kiek apibendrinus, galima išskirti tokius “Tris šiuolaikinės moters veidus”:

- namų angelas
- vilioklė
- domina.
Galima būtų dėl to diskutuoti, tačiau... Spauda lieka spauda – viską, ką paliečia, suveda iki vieno lygmens ir stipriai akcentuodama šiek tiek sulėkština.
Taigi turime namų angelus, viliokles, dominas. Visos jos prisiėmė klasikines pozas pagal  meno istorijoje sukurtus žinomus moterų įvaizdžius arba  visuotinai funkcionuojančius moteriškumo archetipus. Tvyro savo išstudijuotomis pozomis  kaip drugeliai, prismeigti adata prie idiliško fono. Tekstai – moterims skirtų žurnalų straipsnių pavadinimai – įsilieja į nurealintą erdvę, sudarydami su ja organišką visumą. Tuo pat metu tie tekstai yra ir paskirų fotogramų pavadinimai.

Žodžiai ir vaizdai, reikšmės ir veikėjai persipina tarpusavyje – provokuojantys ir romūs, grėsmingi ir juokingi, šiek tiek rimti, o šiek tiek primerkus akį...

Jowita Mormul
© Jowita Bogna Mormul

Paroda susideda iš dvidešimt vienos 100x70 cm formato fotogramos (14 vertikalių ir 7 horizontalių)
Fotogramų pavadinimai kartu yra ir moterims skirtų žurnalų, išėjusių Lenkijoje nuo 2004 m. lapkričio iki  2005 m. vasario, straipsnių pavadinimai.

Darbų pavadinimai:

1. Ištroškę Oriento – kaip atrodo šiuolaikinė geiša
2. Tu, Seksas ir Jo “Eks”ė – kaip susidoroti su pavydu
3. Stilius kaip Amerikoniško College’o – tai šio sezono mada
4. Viliojimo Mokykla – kad seksas būtų seksualesnis
5. Cellulit Stop – mūsų reitingas: geriausi kremai
6. Lieknėjimo Akcija – pamiršk apie dietas ir lieknėk
7. Kodėl Numylėtas jau nebetraukia
8. Seksas – bučiuok mane, bučiuok, Mylimasis...
9. Ar tavo apatinukai tokie, kaip reikia... ir jų tiek, kiek reikia
10. Draugas, Rezervinis Meilužis – ar verta palaikyti santykius su savo “Eks”
11. Madingas Seksas = Seksas Interneto Svetainėje
12. Klausiame lenkių apie Meilę – ar eisi paskui  jį į pasaulio kraštą?
13. Jausmingo Prisilietimo Magija – įžiebk aistros liepsną
14. Seksas Pilnais Apsisukimais – dabar jau žinosi, kaip užsukti jūsų erotinį gyvenimą visu greičiu
15.  Moteris kontra Moteris
16. Laisvas Seksas – kaip paversti vyrą į tobulą meilužį
17. Rytinis Fitnes – kaip puodelis juodos kavos
18. Karšta tema – Ateina Vaikas – tuoktis ar ne?
19. Moterys, kurioms šėtonas tapo dievu
20. Kūnas – Teroras ir Pasitenkinimas – plastinės operacijos, dietos, kompleksai
21. Temidės Arės – teisėtvarka moterų rankose

Vertė Ona Vaičiulytė-Romančuk
(Tłumaczyła  ..... – jeżeli będą Państwo podawać nazwisko tłumacza)

 
Kitos parodos
SELECT count(*) FROM am_stat_ip WHERE ip='ec2-54-198-169-202.compute-1.amazonaws.com' AND year_='2018' and month_=3
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired

Warning: mysql_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/vwww/www.photography.lt/data/db_sql/db_mysql.php on line 74
INSERT INTO am_stat_ip (ip, country,visits, hits, year_, month_) VALUES ('ec2-54-198-169-202.compute-1.amazonaws.com','com', '1', '1', 2018, 3)
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired