Latvių menininkės Maros Brašmanės fotoparoda – ANUOMET. Latvija ir Lietuva 1960–1970
2006.07.26 - 2006.08.24
Prospekto galerija (Gedimino pr. 43)

Nuo 2006 m. liepos 26 d. iki rugpjūčio 20 d. Lietuvoje, Vilniuje, Prospekto fotografijos galerijoje veiks latvių menininkės Maros Brašmanės fotoparoda - ANUOMET. Latvija ir Lietuva 1960 - 1970. / Māra Brašmane TOLAIK. Latvija, Lietuva 1960 - 1970. gadi.


Prospekto fotografijos galerija - žymiausia fotomeno galerija Baltijos šalyse, kurioje buvo eksponuojami ir Intos Rukos bei Andrejaus Granto darbai. Galerija pageidauja plėsti parodų mainus su Latvija. Naujosios parodos tikslas - tęsti partnerystę bei stiprinti lietuvių ir latvių tarpusavio ryšius kultūros ir meno srityje. Latvijai toks bendradarbiavimas itin svarbus ir istorinio perimamumo bei slinkties kontekste, nes Lietuvos fotografijos mokykla ir tradicijos Baltijos šalyse yra stipriausios.

2005-ųjų kovą LMS galerijoje įvyko Antano Sutkaus paroda "Kasdienybės archyvai" (kuratorė Inesė Baranovska), tuomet iškilusis fotografijos meistras buvo supažindintas su parodos "Mano jaunystės miestas" dokumentacija (LMS galerija 2002 m. gruodis - 2003 m. sausis, LMS, VKKF Metų apdovanojimas už geriausią fotomeno renginį) ir su leidyklos Neputns 2005 metais išleistu M. Brašmanės albumu "Mano jaunystės miestas". Antanas Sutkus išreiškė pageidavimą 2006 metais surengti Maros Brašmanės fotografijos parodą Vilniuje, Prospekto fotografijos galerijoje. Parodos autorė ir kuratoriai (Antanas Sutkus ir Inesė Baranovska) iš Maros Brašmanės fotoarchyvo atrinko nuotraukas apie XX amžiaus 60-ųjų ir 70-ųjų gyvenimą Latvijoje. Pagrindinė parodos tema - kasdienybės stebėjimas: dokumentiškai realus, bet kartu ir jautrus įvykių, žmonių gyvenimo fiksavimas, be patoso ir tiems laikams būdingo romantinio perdėjimo. Paroda praturtina suvokimą apie Latvijos fotomeną ir yra svarbi daugeliu aspektų: meno istorijos ir kultūros antropologijos, istorijos ir, žinoma, emociniu aspektu. Peržiūrėdama savo archyvą, Mara Brašmanė rado įdomių fotonuotraukų, kuriose atspindėtas ir  tuometinis Lietuvos gyvenimas.

© Mara Brašmenė

Mara Brašmenė:
Taip, ir šį kartą tai yra archyvas - 1960, 1970 metai, Latvija, šiek tiek Lietuva. Tai jau seniai prabėgęs gyvenimas, kurį dauguma sakosi užmiršę, kiti tiesiog apie jį nieko nežino, treti - nenori žinoti. Tuomet aplink vyravo kupinas patoso šūkių, raginimų, kovos gyvenimas. Kovota už pasiekimus, už aukščiausius socialistinio darbo laimėjimus (Darbas yra garbės, šlovės ir didvyriškumo reikalas!), kovota su gamta (Žmogus gamtos valdovas!), bandyta užkariauti kosmosą (Žmogus Visatos valdovas!), kovota už taiką  ("Miru - mir!"), kovota už komunizmo pergalę (Ateinančios kartos gyvens komunizme! Komunizmo pergalė neišvengiama!), žinoma, nenuilstamai kovota prieš nekenčiamą imperializmą ir kapitalizmą, veltėdžius, ilgaplaukius, tiesiog kitaip mąstančius ir daug ką kita.

Tuo pat metu paraleliniame pasaulyje vyko normalus, kuklus, neretai skurdus gyevnimas be patoso, bet su domėjimusi savo krašto istorija bei kultūra, su meile artimiesiems, patyrusiems nepriklausomą Latviją, trėmimus, pabėgėlių klajones, visą pokario suirutę. Sunkiai suvokiamu būdu žmonės sugebėjo išgyventi šiame keistame dvejopame pasaulyje, namuose gyvendami vienaip, o visuomenėje kitaip. Tai ir lėmė mano pasirinkimą fotografuoti tuos žmones, tą aplinką, tą tikrąjį gyvenimą, tokį, koks jis buvo, be patoso ir neįmanomybę šlovinančių atribūtų - kasdienybę, mielus artimuosius, draugus, bendradarbius, amžininkus darbe ir poilsyje, džiaugsmuose ir varguose. Dokumentuoti tikrovę. Tokią paprastą, kasdienę, normalią. Tą vienintelį gyvenimą, kuriame svarbi kiekviena išgyventa akimirka.

Projektą remia:
Valstybinis Kultūros kapitalo fondas
Lietuvos Fotomenininkų sąjunga
Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje
Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija
Lietuvos Respublikos Kultūros ir sporto rėmimo fondas


Informaciją spaudai parengė: Inesė Baranovska. Tel. 6517519, Inese.Baranovska@j3b.gov.lv

 
Kitos parodos
SELECT count(*) FROM am_stat_ip WHERE ip='ec2-54-81-27-58.compute-1.amazonaws.com' AND year_='2018' and month_=3
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired

Warning: mysql_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/vwww/www.photography.lt/data/db_sql/db_mysql.php on line 74
INSERT INTO am_stat_ip (ip, country,visits, hits, year_, month_) VALUES ('ec2-54-81-27-58.compute-1.amazonaws.com','com', '1', '1', 2018, 3)
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired