Jonas Dovydėnas. Afganistanas. 1985–2005
2005.10.05 - 2005.10.30
Prospekto galerija (Gedimino pr. 43)

Dviejose sostinės meninės fotografijos erdvėse - "Prospekto" ir Vilniaus fotografijos galerijoje - nuo trečiadienio veiks fotomenininko Jono Dovydėno fotografijų paroda "Afganistanas 1985-2005".


J. Dovydėnas - išeivis iš Lietuvos, didžiąją kūrybinio gyvenimo dalį praleidęs Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jis gimė 1939 m. Kaune, baigiantis Antrajam pasauliniam karui, 1944 m. su šeima pasitraukė iš Lietuvos, gyveno Vokietijoje, 1949 m. emigravo į JAV. J. Dovydėnas baigė Browno universitetą, kuriame studijavo rašymo meną ir anglų literatūrą. Fotografijos jis mokėsi "Rhode Island" dizaino mokykloje Providense ir Dizaino institute prie Ilinojaus technologijos instituto Čikagoje.

Nuo 1968 m. dirba kaip nepriklausomas fotografas. Jo fotografijos eksponuotos Čikagos meno institute, Šiuolaikinio meno muziejuje Čikagoje, Kongreso bibliotekoje Vašingtone ir kitur. J. Dovydėnas fotografavo žurnalams "Time", "National Georgaphic", "Adventure", "Playboy", "Soldier of Furtune" ir kt., išleido du fotografijų albumus "Chicago Houses" ir monografiją "Nevada: A Journey".

Pirmoji jo fotografijų paroda Lietuvoje surengta 1982 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos galerijoje. J. Dovydėnas tapo pirmuoju amerikiečiu fotografu, kurio autorinė paroda vyko sovietinėje Lietuvoje. 1989 m. Menininkų rūmuose Vilniuje jis eksponavo savo nuotraukas iš sovietų okupuoto Afganistano. 2002 metais įvyko dar viena paroda gimtinėje, kurią lydėjo katalogas "Sugrįžimas į paliktą kraštą". J. Dovydėnas gyvena Masačūsetse ir Vilniuje.

Afganistanu fotografas domisi nuo 1985-ųjų. Nuo to laiko ne vieną kartą jis lankėsi šioje šalyje kaip karo korespondentas. Parodoje pristatomose fotografijose atsiskleidžia per porą dešimtmečių šalyje vykę pokyčiai: nuo partizaninio karo su sovietų okupantais iki pirmųjų mėginimų kurti taikų gyvenimą stebint JAV taikdariams.

J. Dovydėnui svarbūs ne tik tarptautinės politikos žaidimų ženklai Afganistano kasdienybėje, bet ir paprastų afganistaniečių gyvenimas - jų pramogos, mokykla, vaikai ir atšiauri gamta.

Vilniaus fotografijos galerijoje Didžiojoje gatvėje eksponuojama nuotraukų serija iš Afganistano mokyklų. Fotografijose matomi vaikai - padūkę ir susikaupę, linksmi ir susidomėję. "Prospekto" galerijos fotodarbuose vyrauja karių gyvenimas, afganistaniečių tradicinės pramogos su žirgais bei pastarųjų metų aktualijos ir amerikiečių kariai Afganistane.

J. Dovydėno darbų paroda abiejose sostinės galerijose veiks iki spalio 30 dienos.


© Jonas Dovydėnas

 
Kitos parodos
SELECT count(*) FROM am_stat_ip WHERE ip='ec2-54-81-27-58.compute-1.amazonaws.com' AND year_='2018' and month_=3
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired

Warning: mysql_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/vwww/www.photography.lt/data/db_sql/db_mysql.php on line 74
INSERT INTO am_stat_ip (ip, country,visits, hits, year_, month_) VALUES ('ec2-54-81-27-58.compute-1.amazonaws.com','com', '1', '1', 2018, 3)
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired