Atgal
Valentino Juraičio fotoparoda „Rytų Aukštaitijos kaimai. Namų išorė ir vidus”

2016 m. birželio 21 dieną  Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta Valentino Juraičio fotoparoda „Rytų Aukštaitijos kaimai. Namų išorė ir vidus”. V. Juraitis jau daug metų fotografuoja Ignalinos kraštą, yra išleidęs ne vieną leidinį apie šį rajoną. Šiuo metu autorius pasinėręs į Aukštaitijos etnografinio paveldo tematiką.

"Nieko atsitiktinio, kad čia esu. Ignalina - tai nuostabus ežerų kraštas, kur kiekvienas fotografijos mylėtojas  bando čia užfiksuoti krašto grožį ir šiomis grožybėmis pasidalinti  su kitais. O atstumai - ne kliūtis, Europos Sąjungos masteliais  visa Lietuva  skersai išilgai - tik trys valandos kelio.

Šios  fotoparodos tikslas - atkreipti dėmesį į senuosius gyvenamuosius namus, gatvinius kaimus ir išleisti fotoalbumą, pasakojantį apie  Rytų Aukštaitijos nekilnojamąjį kultūros paveldą ir perduoti ateities kartoms, sudaryti sąlygas visuomenei jį geriau pažinti ir naudotis. Senųjų pastatų ir jų šeimininkų užfiksavimas fotografijoje - labai vertinga ir nykstanti informacija. Pastato interjeras rodomas su jų gyventojais ir erdve,  kur jų giminė pragyveno  kelias kartas, kur beveik kiekvienas daiktas mena senuosius gyvenimus."


Autorius sako, kad žymusis prieškario tautiškų tradicijų ir paveldo fotografas Balys Buračas šiandien apsilankęs Lietuvos kaime labai nustebtų: daugelyje kaimų jau neliko tikrųjų gyventojų. Net ir vaizdingiausiose gamtos vietovėse jų beveik nėra. Sodybos tuščios, nutilę ir išmirę. Jas lanko ir prižiūri daugeliu atvejų tik miestiečiai, įsirengę čia poilsiavietes, arba kaimo turizmo verslininkai čia plėtoja viešbučių, baidarių verslus.

Ypatingą vietą kaimo architektūroje užima dvarų rūmai ir ūkiniai pastatai. Parodoje matomi pavyzdingai sutvarkyti Vidiškių, Paliesiaus, Jašiūnų dvarai. Autoriaus teigimu, šie dvarai labai gražūs, tačiau tarsi apmirę, be kasdienės gyvybės, be judėjimo, be gamybos: "Man norėtųsi, kad dvarai pradėtų gaminti ir produkciją: sūrius, alų, dešras, panašiai kaip yra Čekijoje. Būtų ką fotografuoti, žmonėms parodyti. Taigi šį paveldą svarbu ne tik saugoti ir panaudoti šalies įvaizdžiui kurti, dokumentuoti fotografijose  jų  atstatymą ir atgimimą",- kalbėjo autorius.


Parodoje užfiksuoti aukštaitiški namai, o jie, pasak fotogravo skiriasi nuo kitų regionų statinių. Aukštaitiškas gyvenamasis namas ypač kompaktiškas. Ignalinos rajone kiek aukštesnis, neprigludęs prie žemės. Langai didesni, jauku, sausa ir patogu gyventi. "Man gražūs atviri lubų balkiai, ir plačiabrylės senoviškos grindys, žymiai sveikesnės nei parketlentė iš plastiko. Tai sveika aplinka, kuri buvo puoselėjama ir tobulinama ištisus dešimtmečius."

Paroda veiks vieną mėnesį. Šios parodos nuotraukas galėjo pamatyti visi Ignalinos miesto šventės dalyviai: jos buvo rodomos Laisvės aikštėje (LED ekrane 3x5m) birželio 24 dieną 12 val. 
 
parengė Lina Kovalevskienė

 
Kitos naujienos
SELECT count(*) FROM am_stat_ip WHERE ip='ec2-54-156-61-117.compute-1.amazonaws.com' AND year_='2018' and month_=3
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired

Warning: mysql_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/vwww/www.photography.lt/data/db_sql/db_mysql.php on line 74
INSERT INTO am_stat_ip (ip, country,visits, hits, year_, month_) VALUES ('ec2-54-156-61-117.compute-1.amazonaws.com','com', '1', '1', 2018, 3)
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired