Atgal
Prancūzijos meno ordinas įteiktas fotomenininkui Antanui Sutkui

Antanas Sutkus yra didis fotografas, taškas. Įsprausti jo svarbą į mažutės, istorijos aptalžytos šalies rėmus būtų neteisinga ir trumparegiška“, – įsitikinęs vienas žinomiausių šiuolaikinės fotografijos tyrinėtojų kuratorius ir rašytojas Williamas A.Ewingas.

Antradienio vakare Prancūzų institute Vilniuje surengtos parodos „Sutkus | Sartre: 50 metų“ atidarymo proga Prancūzijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Philippe'as Jeantaud paskelbė fotomenininką Antaną Sutkų Meno ir literatūros ordino kalavieriumi.

Meno ir literatūros ordinas – Prancūzijos Respublikos valstybinis apdovanojimas, skiriamas asmenims, nusipelniusiems meno bei literatūros srityse bei prisidėjusiems prie meno bei literatūros sklaidos Prancūzijoje bei pasaulyje. Apdovanojimui fotomenininką pristatė Prancūzijos ambasada Lietuvoje.


„Šį apdovanojimą Prancūzijos kultūros ministras skiria iškiliems menininkams, kurie susiję su Prancūzija ir padeda skleisti prancūzų kultūrą pasaulyje. A.Sutkus prieš 50 metų nufotografavo Jeaną Polį Sartre'ą – ta nuotrauka svarbi ne tik A.Sutkui, bet ir J.P.Sartre'ui. Ji prisidėjo prie A.Sutkaus karjeros. J.P.Sartro gyvenime jos atsiradimas taip pat svarbus, nes mes, prancūzai, esame įsiminę tris keturias ar penkias nuotraukas, kurios saugomos mūsų širdyse. Viena jų – A.Sutkaus J.P.Sartre'as, kuri dabar yra daugeliui puikiai žinoma“, – BNS sakė Prancūzijos kultūros atašė Lietuvoje Lysiane Caron.

Prancūzų rašytojas, dramaturgas, filosofas J.P.Sartre'as Lietuvoje su savo drauge, prancūzų filosofe Simone de Beauvo ir į Lietuvą buvo atvykęs 1965-aisiais. Su jais buvo ir dar viena mylima egzistencializmo lyderio moteris – maskviškė vertėja, kaip manoma, dirbusi KGB.

Tarp svečius lydėjusių menininkų buvo ir tuometinis savaitraščio „Literatūra ir menas“ fotografas A.Sutkus. Jis užfiksavo svečius, vaikštinėjančius Kuršių Nerijos kopose. 1964-aisiais J.P.Sartre'ui buvo skirta Nobelio literatūros premija, kurios jis atsisakė.

Prisiminęs tuos laikus A.Sutkus sakė, kad su J.P.Sartre'u kalbėjosi daugiausia apie literatūrą, todėl prancūzas buvo įsitikinęs, kad bendrauja su jaunu rašytoju, kuris žino ir mėgsta jo kūrybą. Mat 26 metų A.Sutkus, nuo vaikystės sirgęs tuberkulioze ir daug laiko praleisdavęs su knyga rankoje, buvo vienas labiausiai apsiskaičiusių menininkų. Jis iki šiol atidžiai seka literatūrines pasaulio ir Lietuvos naujienas.

Gal todėl J.P.Sartre'as nieko ir nesakė, kai tas „lietuvių rašytojas“ su savo nedideliu fotoaparatu „Zenit“ jį fotografavo. Tik viešnagės pabaigoje prancūzas paklausė, ką jis A.Sutkus rašo – poeziją ar prozą. Išgirdęs, kad bendrauja su fotografu, filosofas gerokai nustebo.

Mat J.P.Sartre'as garsėjo tuo, kad nemėgo fotografų. Išskyrus garsųjį „lemiamų momentų“ gaudytoją Henri Cartier-Bressoną. Ilgus metus būten šiai Prancūzijos fotomeno žvaigždei buvo priskiriama ir garsioji A.Sutkaus nuotrauka, kurioje prancūzų filosofas žingsniuoja per Nidos kopas. Lietuvių fotografui savo autorystę įrodyti pavyko tik pačioje XX a. pabaigoje – po Nepriklausomybės atgavimo.

Šiandien ir A.Sutkus – jau žinomas Europos fotografas. Tai liudija ir jo naujausias albumas „Lietuvos žmonės“, kuriam įžangą parašė daugelio knygų apie fotografiją autorius W.A.Ewingas, o nuotraukas padėjo atrinkti Tulūzos fotografijos galerijos kuratorius Jean-Marcas Lacabe.

Prancūzijos kultūros ministro apdovanojimą jau yra gavę šeši lietuviai: 1995-aisiais po mirties apdovanotas teatro režisierius Juozas Mitlinis, 1998-aisiais jis skirtas muzikologui Juozui Antanavičiui, dabartiniam Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovui Gintautui Kėvišui ir teatro režisieriui Rimui Tuminui, 2011-aisiais – fleitininkui Algirdui Vizgirdai ir teatrorežisieriui Oskarui Koršunovui.

A.Sutkus gimė 1939 metais Kluoniškiuose, Kauno apskrityje. Studijavo žurnalistiką Vilniaus universitete, buvo Lietuvos fotografijos fotomenininkų sąjungos įkūrimo iniciatorius ir ilgametis jos pirmininkas. 1997 m. jam įteiktas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinas, o 1998 m. – Vyriausybės meno premija. 2003 m. fotomenininkas tapo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu.


RŪTA MIKŠIONIENĖ

http://kultura.lrytas.lt/daile/prancuzijos-meno-ordinas-iteiktas-fotomenininkui-antanui-sutkui.htm?p=1
 
Kitos naujienos
SELECT count(*) FROM am_stat_ip WHERE ip='ec2-54-196-46-127.compute-1.amazonaws.com' AND year_='2018' and month_=3
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired

Warning: mysql_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/vwww/www.photography.lt/data/db_sql/db_mysql.php on line 74
INSERT INTO am_stat_ip (ip, country,visits, hits, year_, month_) VALUES ('ec2-54-196-46-127.compute-1.amazonaws.com','com', '1', '1', 2018, 3)
Table 'am_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired