Atgal
Mirė fotografas Remigijus Pačėsa


2015 m. balandžio 30 d. Marijampolėje mirus fotografui Remigijui Pačėsai užjaučiame šeimą ir artimuosius. 

R.Pačėsa kūrė kartu su žinomais fotomenininkais Algirdu Šeškumi, Alfonsu Budvyčiu, Gintaru Zinkevičiumi, Violeta Bubelyte ir Vytautu Balčyčiu. Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje jis įnešė daug gaivaus vėjo į tuo metu vyravusias reportažinės fotografijos tendencijas Lietuvoje. Šių jaunų menininkų dėka šalies fotografijos mene tuomet įvyko lūžis, imta vertinti kitokią kūrybą - minimalistinę, atsisakančią ekspresyvumo, naudojančią mėgėjiškumo imitacijas.

Remigijus Pačėsa gimė 1955 m. Marijampolėje. 1973–75 m. studijavo Vilniaus muzikos akademijos Klaipėdos fakultete muzikos pedagogiką, 1976–79 m. Vilniaus technologijos technikume (mokėsi fototechniko specialybės). Apie 10 metų dirbo fotografu Vilniaus statybos projektavimo institute – fotografavo pastatų eksterjerus ir interjerus. Paskutiniu metu buvo laisvas menininkas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 1982 m.

R.Pačėsos minimalistinė kūryba buvo išskirtinė sovietmečiu - jai pasirinkti kasdienybės objektai tarsi laiko ženklai subtiliai perteikė nykų „sovietmetį“. Autorių galima laikyti vienu pirmųjų postmodernizmo atstovų Lietuvoje - jo kūrybai būdingas ekspresyvumo atsisakymas, formų ir priemonių saikingumas, fragmentiškas požiūris į pasaulį.

Vėlesniojo etapo  R.Pačėsos kūryba kiek pakitusi, bet ne iš esmės - fotografija ir liko minimalistinė. Peizažas ne toks skurdus, bet „sulopyto“ kelio, sujauktos stadiono „žolės“ (sintetinės dangos) jis negali nefotografuoti. Išlikusi begalinės erdvės, tokios ramios ir didingos, fiksacija. Jis neieško žmogaus, bet fotografijose atsirado spalva. Ji naikina monotoniją, tačiau tylos ir pauzių, subjektyvaus vienatvės ir egzistencijos pojūčio - daug. 

 
Kitos naujienos