Atgal
Vytautas Michelkevičius. LTSR fotografijos meno draugija – vaizdų gamybos tinklasLTSR fotografijos meno draugija – vaizdų gamybos tinklas / Vytautas Michelkevičius, Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2011, 388 p.

Tai knyga apie fotografijos galią ir jos suformuotą tinklą kasdienybėje bei mene 1969–1989 m. Lietuvoje.

Monografijoje atskleidžiama, kaip XX a. 7–9 dešimtmečiuose Lietuvoje susiklostė specifinis medijos naudojimo būdas – fotomenas. Tyrinėjama, kaip fotografija tapo naująja medija mene, kokios ir kodėl fotografijų temos buvo populiariausios, kaip individualios fotomenininkų intencijos sąveikavo su kolektyvinėmis socrealizmo nuostatomis ir kaip fotografijos institucija tapo sėkminga vaizdų gamybos bei sklaidos laboratorija, žinoma visoje Sovietų Sąjungoje ir Vakaruose.

LTSR fotografijos meno draugija čia traktuojama kaip laboratorija, konstravusi menines fotografijas ir jų vertinimo kriterijus. Analizei taikant veikėjo-tinklo teoriją, atskleidžiama, kaip darni organizacijos, technologijų, fotomenininkų, idėjų, temų ir taisyklių sąveika suformavo vientisą fotomeno stilių, vadinamą Lietuvos fotografijos mokykla. Holistinis požiūris leidžia suprasti, kodėl iki šiol fotomenas yra sklaidus ir kaip fotografas, laviruodamas tarp pozicijos ir opozicijos, galėjo tapti populiarus.

Ši knyga – tai ne tik pasakojimas apie tai, kaip sovietmečiu buvo galima tapti menininku ir žinomu fotografu, kas vyko kasdienybės medijų kultūroje, bet ir įtraukianti nerodytų archyvinių ir žinomų meninių fotografijų bei jų parodų plakatų ekspozicija.

Monografija sudomins menotyrininkus, medijų ir komunikacijos teoretikus, filosofus, sociologus, sovietologus, istorikus, fotografus, menininkus ir visus, besi­dominčius fotografija, meno bei medijų raida Lietuvoje.

Vytautas Michelkevičius ¬– kuratorius, meno ir medijų tyrėjas, Vilniaus dailės akademijos lektorius, komunikacijos mokslų daktaras (Vilniaus universitetas). Daktaro disertacija pripažinta kaip viena iš trijų geriausių socialinių ir humanitarinių mokslų disertacijų 2010 m. Lietuvoje. Stažavosi Vienos universitete (Austrija) ir Kelno medijų akademijoje (Vokietija). Vilniaus universitete, Vilniaus dailės akademijoje, Europos humanitariniame universitete, Aalto universitete (Suomija) dėstė tokius kursus kaip medijų teorijos, medijų menas, konceptualioji fotografija ir t. t. 2002–2011 m. išleido arba sudarė daugiau kaip 10 katalogų ir knygų apie medijų teoriją, meną bei fotografiją. Knygos „Fotografijos, istorijos, žemėlapiai“ (Mene, 2007) sudarytojas kartu su Agne Narušyte ir Lina Michelkeviče, leidinio „Vietos karta: atvaizdas, atmintis ir fikcija Baltijos šalyse“ (Mene, 2011) sudarytojas ir parodos Talino parodų rūmuose 2011 m. kuratorius. 2005–2009 m. buvo žurnalo apie medijų kultūrą Balsas.cc redaktorius.


 
Kiti leidiniai